مقاله Session State

بدون دیدگاه
مقاله Session State

چکیده:
در مدت زمان حیات یک برنامه به مواردی برخورد می کنیم که لازم است جهت ذخیره سازی اطلاعات از امکانات پیشرفته تری استفاده گردد . به عنوان مثال ، یک برنامه ممکن است به ذخیره اطلاعات پیچیده ای نظیر اشیاء سفارشی داده و استفاده از آنها در سایر صفحات نیاز داشته باشد . ارسال اینگونه اطلاعات از طریق کوکی و یا یک query string مشکل و یا غیرممکن است . علاوه بر این ، در برخی موارد ملاحظات امنیتی در رابطه با داده وجود دارد  و نمی توان اطلاعات مربوط به یک سرویس گیرنده را در view state و یا کوکی ذخیره کرد .
در چنین مواردی می توان از امکانات از قبل تعبیه شده session state در ASP.NET استفاده کرد .
مدیریت session state یکی از ویژگی های برجسته ASP.NET است که به کمک آن می توان هر نوع داده ئی را در حافظه سرویس دهنده ذخیره کرد . بدین ترتیب ، یک سطح حفاظتی مطلوب در خصوص داده ایجاد خواهد شد چراکه اطلاعات برای سرویس گیرنده ارسال نخواهند شد و برای هر جلسه کاری منحصربفرد می باشند .
هر سرویس گیرنده ای که به برنامه دستیابی داشته باشد دارای یک session متفاوت و مجموعه ای از اطلاعات متمایز و مختص به خود است . session state برای ذخیره  اطلاعاتی نظیر آیتم های خریداری شده توسط کاربر از یک سایت و استقرار آنها در سبد خرید در زمان حرکت از یک صفحه به صفحه دیگر بسیار مفید و موثر واقع می شود .
با استفاده از session state می توان اطلاعات مورد نظر را از طریق یک صفحه ذخیره و در سایر صفحات از آنها استفاده کرد .
با این که session state بسیاری از مشکلات در ارتباط با سایر روش های مدیریت state را برطرف نموده است ولی خود نیز دارای چالش های مختص به خود است . به عنوان مثال ، با بکارگیری روش فوق در برنامه های وب ، سرویس دهنده وب ملزم به ذخیره اطلاعات بیشتری در حافظه سرویس دهنده خواهد شد.  این موضوع می تواند همزمان با افزایش کاربران یک برنامه بر روی کارآئی آن تاثیر بگذارد . چراکه درصد استفاده از یک منبع محدود ( حافظه ) افزایش خواهد یافت .  بنابراین ، لازم است استفاده از session state  با دقت و بررسی تمامی جوانب کار صورت پذیرید .

 

فهرست:
 بخش اول
Session State  :  نحوه استفاده از session state
 بخش دوم
Session State  :  پیکربندی session در برنامه های وب
 بخش سوم
Session State  :  پیکربندی session در برنامه های وب
 بخش چهارم
application state  :  آشنائی با application state

مشخصات

دانـــــلود

  • 76 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها